Poradnik

Śmierć bliskiej osoby to niewątpliwie jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Różne okoliczności śmierci związane są z różnymi procedurami, które należy podjąć. W celu ich usystematyzowania przedstawiamy je poniżej:

Zgon w domu

W przypadku śmierci w domu, pierwszym krokiem, jaki należy uczynić, jest wezwanie lekarza, który potwierdzi zgon i wystawi kartę zgonu. Bez tego dokumentu dalsze działania będą utrudnione, a nawet niemożliwe. Po stwierdzeniu zgonu ważne jest, aby skontaktować się z zakładem pogrzebowym, który zajmie się transportem ciała. Warto również zawiadomić najbliższą rodzinę i przyjaciół, aby mogli wspierać nas w tym trudnym czasie.

Posiadając kartę zgonu należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca, gdzie nastąpił zgon w celu otrzymania aktu zgonu, który jest podstawą do dopełnienia dalszych formalności.

Zgon w szpitalu

W przypadku śmierci w szpitalu zgon stwierdza lekarz pełniący dyżur na oddziale. Zostaje wystawiona karta zgonu, a personel medyczny informuje rodzinę zmarłego i zaistniałym fakcie zgonu.

Z otrzymaną kartą zgonu należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, który jest właściwy dla miejsca, gdzie nastąpił zgon. Tam zostanie wystawiony akt zgonu, czyli dokument, na którego podstawie możliwe jest podjęcie czynności związanych z organizacją pogrzebu.

Zgon w okolicznościach nadzwyczajnych

Śmierć w okolicznościach nadzwyczajnych, jak wypadek czy też udział osób trzecich wymaga interwencji odpowiednich służb, takich jak policja i prokuratura. Instytucje te są zobowiązane do przeprowadzenia dochodzenia, z którym często wiąże się konieczność wykonania sekcji zwłok. Procedury dochodzeniowe mogą wydłużyć czas uzyskania dokumentacji. Przewóz z miejsca zdarzenia do sekcji i po sekcji organizuje i finansuje prokuratura, zlecając to zakładowi pogrzebowemu, który ma umowę z prokuraturą w danym rejonie. Rodzina może zlecić organizację pogrzebu wybranej przez siebie firmie.

W przypadku zgonu w okolicznościach nadzwyczajnych za wystawienie karty zgonu odpowiedzialny jest lekarz wykonujący sekcję zwłok.  Po otrzymaniu karty zgonu oraz pozwolenia na pochowanie ciała wydanego przez prokuraturę rodzina zmarłego może skontaktować się z wybranym zakładem pogrzebowym, który przejmie odpowiedzialność za dalsze kroki.

Należy też pamiętać, aby udać się do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego, aby uzyskać akt zgonu.

Styx – Grupa Firm Pogrzebowych pozostaje w całodobowej gotowości, aby pomóc i wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Do dyspozycji są następujące numery telefonów: Rybnik-Centrum 888 860 800 lub Rybnik-Boguszowice 601 530 578 oraz Rybnik-Chwałowice 602 558 257.